مدیریت و انگیزشی

چگونه با مطالعه، زبان بدن و روانشناسی دیگران را کشف کنیم؟!

چگونه با مطالعه، زبان بدن و روانشناسی دیگران را کشف کنیم؟!

می دانیم که انسان موجودی اجتماعی است و در زمینه‌های مختلف به ارتباط با سایر انسان ها نیاز دارد. انسان از بدو تولد به دیگران وابسته است و چون زبان گفتار در اختیار ندارد با زبان بدن سعی در برآورده کردن نیازهای خود دارد و این کار در غریزه نوزاد انسان وجود دارد. هر چه انسان بزرگ تر می شود نیازهای وی نیز بزرگ تر می شود و به برقراری ارتباط با طیف وسیع تری از انسان ها نیاز پیدا می کند. به همین جهت بسیار مهم است که از تمامی ابزارهای ارتباطی که در اختیار دارد از جمله زبان گفتار و زبان بدن نهایت بهره را ببرد.

زبان بدن چیست؟

به زبان ساده، زبان بدن به عناصر ناگفته ارتباطی که برای آشکار کردن احساسات و عواطف واقعی استفاده می کنیم گفته می شود. مانند استفاده از حرکات دست برای جلب توجه یا کج نگه داشتن سر به نشانه اینکه در حال گوش دادن هستید.

وقتی بتوانید علائمی مانند این ها را بخوانید، می توانید پیام مخاطب را به طور کامل درک کنید و از واکنش افراد نسبت به آنچه می گویید و انجام می دهید بیشتر آگاهی بدست آورید. همچنین می توانید زبان بدن خود را طوری تنظیم کنید که مثبت تر، جذاب تر و صمیمی تر به نظر برسید.

علم زبان بدن

احتمالا تاکنون شنیده اید که فقط هفت درصد پیام از طریق کلمات و 93 درصد دیگر از طریق ارتباط غیر کلامی منتقل می شود.

این از مدل ارتباطی محرابیان گرفته شده است. طبق این مدل در انتقال احساسات واقعی، زبان بدن از لحن صدا و انتخاب کلمات مهم تر است. البته مطالعه محرابیان فقط به ارتباطاتی که شامل احساسات و نگرش های مختلف هستند محدود می شود. بنابراین، قابل تعمیم به همه موارد نیست.

شخصیت شناسی در زبان بدن

خواندن زبان بدن طرف مقابل نیز یک قابلیت بسیار مهم است که می تواند نوع رفتار ما با طرف مقابل را تنظیم کند. اگر ما بتوانیم حالت طرف مقابل را از طریق زبان بدن وی به درستی تشخیص دهیم قطعا خواهیم توانست رفتاری متناسب با حالت وی با او انجام دهیم و این موضوع موجب می شود بتوانیم از ارتباط و مراوده ای که داریم بهترین نتیجه و حاصل را برداشت کنیم. همچنین شخصیت شناسی در زبان بدن نیز مقوله مهم دیگری پیرامون این موضوع است که می تواند برای همه انسان‌های مشتاق موفقیت یک موضوع کاملا کلیدی به حساب بیاید.

با شناخت ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل از طریق خواندن زبان بدن می توان روابط اجتماعی در سطوح مختلف را به شکل کاملا دلخواهی ساماندهی کرد. به همین جهت بر آن شدیم در این مطلب به مقوله شخصیت شناسی در زبان بدن بپردازیم.

 

نشانه های آشکار شخصیت شناسی در زبان بدن برای مذاکرات :
 1. نحوه ارتباط چشمی در زبان بدن
 2. نشان دادن کف دست در زبان بدن
 3. لبخند زدن در زبان بدن
 4. چهره باز و روی گشاده در زبان بدن
 5. نحوه دست دادن در زبان بدن
 6. پرتاب کردن دست ها
 7. روی هم انداختن پاها
 8. تکان دادن پاها
نمونه هایی از زبان بدن در مکالمات دشوار

گفتگوهای دشوار یکی از واقعیت های ناخوشایند زندگی هستند. مانند برخورد با یک مشتری بی ادب، دادن بازخورد منفی به دیگران یا مذاکره در مورد یک قرارداد.

موقعیت هایی از این دست اغلب با احساس عصبی بودن، استرس یا اضطراب همراه هستند. گرچه ممکن است سعی کنیم آنها را پنهان کنیم، اما این احساسات اغلب از طریق زبان بدن نشان داده می شوند.

رفتارهای زیر نشان دهنده بی علاقگی یا نارضایتی طرف مقابل هستند (شکل 1).

 • دست به سینه شدن
 • صورت بی تفاوت یا پرتنش
 • دور کردن بدن از شما
 • نگاه کردن به پایین و پرهیز از برقراری تماس چشمی
شکل 1

شکل 1

 

آگاهی از این علائم می تواند به شما در تنظیم گفتار و نحوه گفتن آن کمک کند. به این ترتیب می توانید احساس آرامش و راحتی بیشتری را برای طرف مقابل ایجاد کنید (شکل 2).

شکل 2

شکل 2

 

 

زبان بدن مخاطب بی حوصله

هنگام ارائه یک سخنرانی یا همکاری با یک گروه، بدنبال جلب توجه دیگران هستید.

شاخص های زیر نشان می دهند که فرد مورد نظر از گفته های شما خسته شده است (شکل 3-6).

 • خم کردن سر به طرف پایین
 • نگاه کردن به چیزهای دیگر یا اطراف
 • خاراندن بدن یا سر، بازی کردن با اشیایی مانند خودکار یا تلفن همراه
 • نوشتن یا خط خطی کردن

نکته: می توانید با پرسیدن یک سوال مستقیم، یا دعوت از مخاطبین برای مشارکت در یک ایده، توجه آنها را دوباره جلب کنید.

 

لبخند زدن در زبان بدن

یکی دیگر از ویژگی های زبان بدن، لبخند زدن است که معانی مختلفی را می تواند برساند و ویژگی‌های شخصیتی و حالات مختلفی را می ‌تواند متبادر کند. در بسیاری مواقع لبخند زدن یک فرد به معنای وجود عشق به طرف مقابل است. لبخند خفیف همراه با تماس چشمی در بسیاری از مواقع معنای عشق و علاقه به طرف مقابل را دارد.

چهره باز و روی گشاده در زبان بدن

از مهم‌ترین مقولات در شخصیت شناسی در زبان بدن توجه به چهره طرف مقابل است. افرادی که چهره باز و روی گشاده دارند به طور معمول روحیه‌ای دارند که با جمع کنار می‌آیند و روابط اجتماعی گرم و خوبی با دیگران برقرار می‌کنند. این افراد صداقت نسبتا بالایی هم دارند و احساسات خود را نیز بدون پنهان کردن و مهار بروز می‌دهند و همه از احساسات آنان مطلع می‌شوند. این افراد به طور معمول بسیار خانواده دوست هستند و در هر جمعی به سرعت برای خود جایی باز می کنند و دیگران را شیفته خود می‌کنند.

نحوه دست دادن در زبان بدن

افرادی که بسیار محکم دست می‌دهند شخصیت سلطه‌گر و پر نشاطی دارند و سعی می‌کنند حرف خود را همواره به کرسی بنشانند. این افراد شخصیت مدیر را دارا می باشند.

افرادی که خود دست را دراز می‌کنند و دستان خود را به طریقی می‌چرخانند که دستشان بالا و کف دست آن‌ها پایین قرار گیرد، روحیه برتری جویی را در خود دارند. این نوع دست دادن نوع دست دادن دیپلماتیک نیز به شمار می رود

دست دادن شل به معنای عدم تمایل به داشتن ارتباط و صمیمیت می تواند قلمداد شود. از طرف دیگر ممکن است افرادی که شل دست می‌دهند شخصیت‌هایی ضعیف و سلطه پذیر و تسلیم شدنی هم داشته باشند.

افرادی که با هر دو دستشان دست می‌دهند افرادی هستند که زیاد صمیمی می‌شوند. این نوع  دست دادن علاوه بر صمیمیت زیاد، راستی و صداقت را هم می‌تواند برساند.

 

زبان بدن دست ها در مذاکره

 • پرتاب کردن دست ها

در واقع شخصی كه می خواهد عقایدش را به اجبار به طرف مقابل  تحمیل كند، ممكن است دستش را به طرف وی و به سمت جلو پرتاب كند. در حالت خفیف‌تر تنها از انگشتان استفاده می‌گردد. این رفتار برای یک مذاکره موفق اصلا مناسب نیست و طرف مقابل را به شکل بسیار بدی با دید منفی مواجه می‌کند.

 • روی هم انداختن پاها

فردی که در دیدار با طرف مقابل پاهایش را روی هم می‌اندازد، یعنی در برابر طرف مقابل مقاومت دارد و نشانه خوبی در مذاکرات نمی‌باشد. در حقیقت این حالت قرار‌گیری پاها به معنای احترام کمی است که فرد برای طرف مقابل خود قائل می باشد. اینجاست که به طور ملموس چیزی که پیش تر بیان شد را به درستی درک می نمایید که در مذاکره باید به تک تک حالت‌های طرف مقابل دقت فراوان داشت.

 

روی هم انداختن پاها در مذاکره چه نشانه هایی را آشکار می کند؟
 1. نشان دادن موقعیت
 2. وجود مشکل
 3. بر اساس اندازه باز بودن پاها می توان به احترام طرف مقابل پی برد.
 4. لرز و زدن پا روی زمین به نشانه اضطراب
 5. عدم آمادگی برای تصمیم گیری

جهت بررسی بیشتر یک تجارت موفق، با مقالات تجاری   سایت یار مهربان همراه باشید.

 

تکان دادن پاها در شخصیت شناسی در زبان بدن

وقتی فردی در حین مذاکره با طرف مقابل مرتب پاهای خود را تکان می دهد بدین معناست که وی قطعا بسیار اضطراب دارد و درون وی کاملا آشوب است. افراد مضطرب که هوش هیجانی پایینی هم دارند، به سرعت حالت درونی خود را به چنین اشکالی بروز می‌دهند و طرف مقابل با داشتن توانایی خواندن زبان بدن به سرعت می‌تواند به حال آنان واقف شود.

مطالعات شخصیت شناسی در زبان بدن روی برخی افراد مشخص شد که آنها روش‌های دیگری برای خالی کردن اضطراب خود دارند. مثلا برخی از آنان با حلقه یا انگشتر خود بازی می‌کنند. بازی با حلقه یا انگشتر علامت عصبی بودن و نشان‌گر آن است كه مشكلی در ارتباط وجود دارد.

گاهی هم فرد به طور بسیار بی قرار به تکان دادن پاهای خود می‌پردازد که به نوعی تلاش بدن برای رها شدن است. در این حالت در بدن وی آدرنالین در حال ترشح شدن است اما فرد نمی‌داند چگونه رهایی یابد. كلنجار رفتن با سر آستین پیراهن و یا جواهر آلات روی مچ به دیگران می‌گوید كه فرد احتیاج به توجه دارد. این عمل در جلسات كاری منحرف كننده و موجب حواس پرتی می‌گردد.

 

تست MBTI و نقش آن در تعیین شخصیت

جدا از زبان بدن هر فرد برای موفقیت در کسب و کار و ارتباطات خود نیاز به شناخت شخصیت خود و آموزش روش های بهبود آن دارد. اگر با مطالعه این مقاله به این نتیجه رسیدید که زبان بدن تنها بخشی از موفقیت در مذاکرات شما است و قصد دارید درصد اثرگذاری آن را بالا ببرید، حتما روی شخصیت شناسی خود هم کار کنید تا بتوانید مخاطبان خود را بر اساس شخصیت آنها شناسایی کنید. با شناخت شخصیت آدم ها و مطالعه زبان بدن آنها اشتباه شما عملا در شناخت افراد خیلی عالی خواهد بود و نتیجه آن را به صورت محسوس حس خواهید کرد.

 

ما برای کمک به شما تست رایگان MBTI را قرار دادیم که با روش های ساده به شما کمک می‌کند شخصیت خود را بشناسید تا بتوانید با مطالعه روی مزایا و معایب شخصیتی خود به یک اطلاعات جامع در حوزه شخصیت شناسی برسید. با شناخت شخصیت خود می توانید شخصیت دیگران را نیز مورد مطالعه قرار دهید تا بتوانید در جلسات مذاکره تسلط داشته باشید.

همچنین می توانید با مراجعه به تست DISK شخصیت شناسی اشخاص در محیط کاری را نیز مورد بررسی قرار دهید.

باید در نظر داشت که زبان بدن در هر یک از شئون زندگی انسان به کار می‌آید. اما حساس‌ترین کاربرد معمولا در جلسات کاری برای به چشم می آید. به ویژه اگر فردی عضو تیم بازاریابی و فروش یک شرکت است باید به خوبی به این تکنیک ها مسلط باشد و همچنین مهارت خواندن زبان بدن طرف مقابل را هم داشته باشد تا بتواند نهایت نتیجه ممکن را از جلسه برای فروش کالا و یا خدمات کسب و کار مورد نظر به دست بیاورد. غیر از اعضای تیم فروش و بازاریابی بقیه افراد نیز در کسب و کار و جلسات کاری به این مهارت نیاز دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *